Edukacija

Ronilac sa alkoholom

Ronjenje i konzumacija alkohola

Ronjenje i alkohol su nespojivi zbog uticaja alkohola na organizam ronioca. Kada planirate da ronite ne pijte. Ako ste pili alkohol onda ne ronite.  Jedna čašica žestokog pića pre ronjenja, čaša vina ili jedno pivo, umanjuju motoričke sposobnosti i mentalnu…

Grč

Zašto dobijamo grčeve tokom ronjenja?

Naš organizam funkcioniše zahvaljujući životno bitnom gasu kiseoniku. Kiseonik učestvuje u metabolitičkim procesima organizma, u kojima se proizvodi energija neophodna za funkcionisanje ćelija. U tim procesima, uz pomoć kiseonika, šećeri, ugljeni hidrati, masti i amino kiseline se pretvaraju u energiju….

Ronilacki par

Ronjenje u paru

Osnovno pravilo bezbednog ronjenja je da nikada ne ronite sami već uvek u paru sa drugim roniocem. Dva para očiju vide više nego jedan, pa će pre i u toku samog ronjenja ronioci uočiti eventualne opasnosti koja mogu da ih…

Pomoc roniocu prilikom nekontrolisanog izrona

Dekompresiona bolest

Prilikom svakog zarona mi kao ronioci ulazimo u okruženje koje nije prirodno za čoveka. Shodno tome, postoje rizici bez obzira na našu kvalifikaciju ili nivo veština. Zakoni fizike ostaju konzistentni. Svi se suočavamo sa mogućnošću dekompresione bolesti. Šta je dekompresiona…

Ronilacki kompresor

Ronilački kompresor

Vazduh pretstavlja najbitniju komponentu za jednog ronioca. Većina rekreativnih ronilaca čak nije zainteresovana kako se njihove boce za ronjenje pune sve dok ih imaju pre ronjenja. Iako je to sve normalno za rekreativnog ronioca koji iznajmljuje opremu, profesionalcima i ronilačkim…

Devojka u toaletu

Zašto nam se piški u toku ronjenja?

Suočimo se sa tim. Većina nas piški u mokro odelo čak i ako kažemo da to nije istina. Ili ćemo provesti pola našeg ronjenja uz neumornu potrebu da se završi zaron kako bismo pobegli do kupatila ili jednostavno … piškimo….

Test za dijabetes - Ronjenje.rs

Ronjenje i dijabetes

Medicinska zajednica već dugi niz godina savetuje protiv ronjenja sa dijabetesom. Dijabetes je bolest koja utiče na endokrini sistem, kolekciju žlezda koje proizvode hormone koji regulišu vaš metabolizam. Između ostalog utiču na vaš rast i razvoj, funkciju tkiva, seksualnu funkciju,…

Ronilačke asocijacije

Ronilačke asocijacije

Rekreativno ronjenje ne poseduje centralizovanu sertifikacionu ili regulatornu organizaciju, ali postoji nekoliko velikih asocijacija za ronjenje i ronilačke škole koje nude sertifikate. Koje, naravno, dobijate samo nakon upisa i završetka kurseva za otvorene vode, gde ste stekli značajna znanja, veštine i…

Ronilac u zadihavanju

Šta ako ste se zadihali?

U zadihavanje možete ući pred zaron i tokom ronjenja. Pred zaron, u zadihavanje nas može uvesti loša kondicija i otežano opremanje na površini ustalasanog mora. Jaka površinska struja vode nas tera da aktivnim radom perajima održavamo sebe u mestu ili plivamo ka…

Sirena u mreži

Šta ako se pod vodom zapetljate u ribarsku mrežu, najlone…

Već na početnim kursevima ronjenja vas uče da je nož obavezni deo opreme. Tako u situacijama kada se ronilac pod vodom zapetlja u mrežu ili otkinute izgubljene najlone, ronilački nož postaje neophodan. U ovakvim situacijama ronilac mora ostati pribran, miran,…